نقش فیلترپرس در تولید گچ

توسطمدیریت

نقش فیلترپرس در تولید گچ

گچ چیست و چگونه تولید میشود؟ فیلترپرس چه کمکی در تولید گچ میکنید؟ مقاله در زمینه استفاده فیلتر پرس در گچ سازی -نقش فیلتر پرس در صنعت ساختمان

نحوه پردازش سنگ گچ

تعریف گچ:

گچ یک ماده معدنی طبیعی مونوکلینیک است، جزء شیمیایی اصلی آن هیدرات سولفات کلسیم است که به طور گسترده در رسوبات دریاچه نمک تشکیل شده توسط تبخیر توزیع می شود و به طور گسترده به عنوان مواد صنعتی و مصالح ساختمانی استفاده می شود.

تاریخچه گچ:

گچ نوعی کانی تک کریستالی است که اغلب به صورت سنگ رسوبی وجود دارد.

واژه انگلیسی گچ “Gypsum” و آلمانی “Gyps” است. همه ازیونان (gypsos) می آید و سپس کلمه لاتین “gypsus” است. در آن زمان به معنای گچ به معنای امروزی نبود، بلکه به معنای چیزی شبیه سنگ ماه بود.

گچ در عصر نوسنگی به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گرفت و در 7000 سال قبل از میلاد در آناتولی (اکنون در ترکیه) برای دکوراسیون داخلی استفاده می شد. شواهدی مبنی بر استفاده از گچ بعدها در محوطه های سومیر و بابل، مانند اریحا در 6000 سال قبل از میلاد (در حال حاضر در اسرائیل) و اولوک در 3000 قبل از میلاد (اکنون در عراق) یافت شد. هرم خوفو و ابوالهول که در 2500 سال قبل از میلاد ساخته شد، از ملات گچ به عنوان ماده سیمانی برای چسباندن سنگ‌ها و سنگ‌تراشی استفاده می‌کرد.

طبقه بندی گچ:

گچ معمولاً به دو نوع کانی اطلاق می شود: گچ خام و انیدریت.

گچ خام دی هیدرات سولفات کلسیم است که به نام دی هیدرات گچ، نیز شناخته می شود.گچ خام و انیدریت اغلب با هم تولید می شوند و انیدریت را می توان با کلسینه کردن گچ در دمای 400 تا 500 درجه سانتیگراد تشکیل داد.

گچ چگونه تشکیل می شود؟

گچ یک کانی با پراکندگی وسیع است که عمدتاً در اثر رسوب و هوازدگی به وجود می‌آید و تعداد کمی در ذخایر سولفید گرمابی یافت می‌شود. گچ معمولاً می تواند به شکل کریستال یا بستر رسوبی باشد.

گچ تشکیل شده در حوضه های دریایی و دریاچه ها از تبخیر آب نمک یا هیدراتاسیون انیدریت تشکیل می شود. در لایه میانی سنگ آهک، شیل قرمز، مارن و خاک رس شنی لایه ای یا عدسی شکل است. گچ در ناحیه اکسیداسیون رسوبات سولفیدی عمدتاً توسط سولفیدها ایجاد می شود.

پخش گچ

بزرگترین تولید کننده گچ در جهان، ایالات متحده است. در ایالات متحده، ذخایر گچ در 22 ایالت با مجموع 69 معدن توزیع شده است که بزرگترین منطقه تولید در فورت دوج، آیووا و پس از آن کانادا است. فرانسه در تولید گچ اروپا پیشتاز است و پس از آن آلمان، بریتانیا و اسپانیا قرار دارند.

استفاده از گچ

گچ یک مصالح صنعتی و مصالح ساختمانی پرکاربرد است. گچ را می توان کلسینه و آسیاب کرد تا گچ همی هیدرات به دست آید، یعنی گچ ساختمانی که به نام گچ پخته نیز شناخته می شود. اگر گچ خام در دمای 400 درجه سانتیگراد یا بالاتر از 800 درجه سانتیگراد کلسینه شود، می توان گچ کف را به دست آورد، گیرش و سخت شدن آن کند است، اما استحکام، مقاومت در برابر سایش و مقاومت در برابر آب گچ سخت شده بهتر از گچ معمولی ساختمانی است.

صنعت ساختمان و فیلترپرس

گچ ساختمانی

  1. گچ ساختمانی: بیشتر در خاکستر قالب ساختمانی، رنگ آمیزی، ملات بنایی و انواع محصولات گچ استفاده می شود.
  2. مدل گچ: ناخالصی کمتر، رنگ سفید، عمدتا برای فرآیند کشت سرامیکی استفاده می شود، مقدار کمی برای تسکین تزئینی.
  3. گچ کف: عمدتاً برای مهندسی خاکستر قالب، محصولات تزئینی و گچ تخته استفاده می شود.
  4. گچ سفید: ساخته شده از مواد سیمانی با مقدار مناسب کند کننده، عامل نگهدارنده آب و سایر مواد افزودنی شیمیایی.

علاوه بر این، گچ را می توان در ساخت سیمان، اسید سولفوریک، بهبود دهنده های خاک، منعقد کننده های غذایی، رقیق کننده های آفت کش و همچنین پزشکی و آرایشی استفاده کرد.

گچ چگونه فرآوری می شود؟

ماده اولیه پودر گچ سنگ معدن طبیعی گچ است و فرآیند تولید پودر گچ عمدتاً به 5 مرحله خرد کردن، غربالگری، آسیاب، کلسینه کردن، ذخیره سازی و حمل و نقل تقسیم می شود.

  • خرد کردن: مواد خام سنگ گچ استخراج شده از طریق فیدر ارتعاشی وارد سنگ شکن می شود و سنگ شکن سنگ گچ با اندازه بزرگ را به ذرات کوچک کوچکتر از 30 میلی متر می شکند و سپس منتظر عملیات غربالگری بیشتر می شود.
  • غربالگری: از یک صفحه ارتعاشی برای جداسازی ذرات بزرگ ناقص و ناخالصی هایی که در گچ خرد شده مخلوط شده اند استفاده کنید. گچ با اندازه مناسب در دسترس را می توان با کنترل قطر سوراخ الک جدا کرد که می توان از آن به عنوان افزودنی سیمان برای فروش استفاده کرد. یا مستقیم به مرحله بعد بروید.
  • سنگ زنی: گچ های غربال شده به طور یکنواخت و پیوسته توسط فیدرهای ارتعاشی برای آسیاب وارد آسیاب می شوند. پودر گچ آسیاب شده توسط جریان هوا که توسط دمنده آسیاب برآمده شده و توسط دستگاه جداکننده روی آسیاب درجه بندی می شود، خارج می شود. پودر واجد شرایط ریز توسط هیدروسیکلون جمع آوری شده و از طریق لوله خروجی پودر تخلیه می شود که به عنوان گچ زمین شناخته می شود. گچ زمین توسط نوار نقاله پیچ ارسال می شود. به عنوان یک تهویه خاک، یا به کلسیناسیون منتقل می شود.
  • کلسینه کردن: کلسیناسیون عمدتاً از تماس مستقیم بین گاز دودکش داغ با دمای بالا کوره در حال جوش و مواد خام گچ برای تکمیل کلسینه و آبگیری پودر گچ استفاده می کند. ساختار و ویژگی های گچ کم آب نیز در شرایط گرمایشی مختلف متفاوت است.
  • حمل و نقل ذخیره سازی: پودر گچ واجد شرایط کلسینه شده برای ذخیره سازی به انبار کلینکر یا به کارگاه برای تولید تخته گچ، سیمان و سایرمی رود.

نقش فیلتر پرس در تولید گچ چیست؟

استفاده از فیلتر پرس در تولید گچ می‌تواند به بهبود کیفیت و خلوص محصول نهایی کمک کند. فیلتر پرس یک تجهیزات جداکننده است که برای جدا کردن ذرات معلق و اضافی از محلول استفاده می‌شود.

در تولید گچ، معمولاً از آب و گچ خشک استفاده می‌شود تا پاستای گچ تهیه شود. در این فرآیند، ذرات معلق و اضافی ممکن است به پاستا اضافه شوند و کیفیت نهایی محصول را تحت تأثیر قرار دهند. با استفاده از فیلتر پرس، ذرات معلق و اضافی از محلول جدا می‌شوند و پاستای گچ خالص‌تر و با کیفیت‌تر تولید می‌شود.

علاوه بر بهبود کیفیت، استفاده از فیلتر پرس همچنین می‌تواند به بهبود راندمان و کاهش هدررفت مواد منجر شود. زیرا با جدا کردن ذرات معلق و اضافی، میزان مواد اولیه مورد نیاز برای تولید گچ کاهش می‌یابد و همچنین پسماندهای تولید شده نیز کاهش می‌یابد.

بنابراین، استفاده از فیلتر پرس در تولید گچ می‌تواند بهبود کیفیت، افزایش راندمان و کاهش هدررفت مواد را به همراه داشته باشد.

فیلترپرس صفا با پیشینه گسترده ای که در فناوری فیلتراسیون دارد، این تجربه را با موفقیت به دست آورده است که برای توسعه و کاربردهای خاص آن ها در صنایع مختلف فیلترپرس های مخصوص ارائه دهد، اندازه این فیلترپرس ها از مقیاس آزمایشگاهی تا 150 متر مربع.

آبگیری گچ :

به طور کلی سیستم های گوگردزدایی از گاز دودکش مرطوب (FGD) در pH 5.0 یا بالاتر کار می کنند، معرف حذف گوگرد از دوغاب سنگ آهک است متداول ترین معرف مورد استفاده مقدار دوغاب بیشتر به سطح گوگرد در زغال سنگ بستگی دارد. این سیستم های مدرن برای دستیابی به 99٪حذف SO2 اسکرابرها است که نه تنها SO2 را جذب می کنند بلکه 99 درصد از جیوه را نیز جذب می کند. ذرات ریز مرتبط با تولید گچ مانند (CaSO4) به عنوان یک واکنش باعث مشکلاتی مانند مشکلات ریوی و آسم می شود. که به عنوان یک محصول جانبی گچ حذف می شود یا توسط ضخیم کننده ها یا هیدروسیکلون ها آبگیری می شوند.

فیلترپرس های صفا یک وسیله ساده و در عین حال موثر برای آبگیری گچ ارائه میدهد.

آنچه مشاهده شده است سیستم باید با سنگ آهک با خلوص بالا شروع شود، به طور کلی بیشتر از 95٪ CaCO3، و سپس کمتر از 3 درصد ریزه های خنثی در گچ نقش دارند.

فیلتر پرس برای گچ:

آبگیری فیلترپرس باید به طور دقیق برای گچ اندازه گیری شود. مشخصات فنی و نرخ فیلتراسیون متغیر است. بسته به اندازه ذرات و رطوبت غلظت کیک مواد جامد متغییراست، معمولاً 50% تا 55% وزن مواد جامد برای جداسازی ذرات ریز و درشت جریان هوا با خلاء بالا نیاز است.

بهره وری برای کیفیت مورد نیاز، توزیع خوب خوراک است. حتی یک جریان خفیف باعث می شود ضخامت کیک از طرفی به طرف دیگر تغییر کند. پارچه دوغاب شستشو حاوی حدود 1-2٪ گچ است. این جریان را می توان به عنوان شستشوی کیک به سیستم بازگرداند. و باعث بازیابی آب و گچ می شود این فرایند ذرات معلق را کاهش میدهد.

درباره نویسنده

مدیریت administrator

دیدگاه‌ها بسته شده اند.
ارتباط با مدیریت