متالورژی و فیلترپرس

توسطمدیریت

متالورژی و فیلترپرس

استفاده ، کاربرد و نقش فیلترپرس در صنعت متالورژی ، فیلتر پرس و صنعت ریخته گری ، مقاله ، مزایای دستگاه فیلترپرس در متالورژی و ریخته گری

متالورژی

متالورژی به عنوان تکنیکی برای استخراج فلزات در حالت طبیعی و فرآوری نشده تعریف می شود. کانی ها مجموع فلزاتی هستند که با خاک، سنگ آهک، ماسه و سنگ ترکیب شده اند. فلزات از مواد معدنی برای کاربردهای تجاری با هزینه منصفانه بازیابی می شوند .فلز به دست آمده از این مواد معدنی در کاربردهای مختلفی از جمله تجهیزات و ماشین آلات مورد استفاده قرار می گیرد. روش های مختلف استخراج، مانند غربال، خمیر و روغن معدنی، برای حذف سنگ معدن فلزی از معادن استفاده می شود. بازیافت فلز از لجن، شسته شدن پشته و شناورسازی از جمله روش های استخراج هستند.

بر اساس نوع فلز، استخراج سنگ معدن فلز را می توان به آلومینیوم، مس، آهن، نیکل، سرب، روی و غیره طبقه بندی کرد. فلزاتی مانند آلومینیوم، مس و آهن به طور گسترده در کاربردهای متعددی مانند ساخت قطعات خودرو، نیروگاه و تجهیزات ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. این فلزات پتانسیل کاهش ردپای کربن را دارند و از این رو، سازندگان آنها در توسعه محصولات سازگار با محیط زیست مفید واقع شده اند.

چرا متالورژی مهم است؟

در تولید هواپیماهای مدرن، وسایل نقلیه (خودرو، راه آهن و کشتی)، وسایل نقلیه تفریحی، ساختمان ها، آلات موسیقی و موارد مختلف دیگر استفاده می شود. پیرو متالورژی، هیدرومتالورژی، الکترومتالورژی و بیومتالورژی همه انواع متالورژی هستند. پیرو متالورژی بر توسعه مخلوط‌های سنگ معدنی جدید و بهبود یافته برای استفاده در تولید فلز متمرکز است، در حالی که هدف هیدرومتالورژی بهبود خلوص مخلوط‌های سنگ معدن و استخراج نسبت بیشتری از فلزات مفید است. از سوی دیگر، بیومتالورژی بر استخراج فلزات گرانبها از ترکیبات مواد معدنی طبیعی تمرکز دارد. به این ترتیب می توان مواد را خالص کرد و آلیاژهایی با عیار بالا تولید کرد که در کاتالیزورها و الکترونیک استفاده می شود. این جدایی اساسی متالورژی از سایر علوم بسیار مهم است زیرا متالورژی گسترده ترین علم کاربردی در دوران مدرن است.

استفاده از تکنولوژی متالورژی و کاربردهای آن

توسعه متالورژی نتایج بزرگی در توسعه فناوری به همراه داشته است و مواد جدیدی را توسعه داده‌ که تقریباً در تمام ماشین‌ها و دستگاه‌های مدرن یافت می‌شوند.

مطالعات متالورژی را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

  • متالورژی فرآیندی: به استخراج و تصفیه فلزات از سنگ معدن آنها می پردازد.
  • متالورژی فیزیکی: به این موضوع می پردازد که چگونه پردازش ترکیب و عوامل محیطی بر خواص فیزیکی و مکانیکی فلزات تأثیر می گذارد.
  • متالورژی مکانیکی: پاسخ فلزات به نیروهای وارده موضوع متالورژی مکانیکی است.

فلزات و محصولات معدنی با کاربردهای بی پایان در اطراف ما هستند. فناوری همچنین در بسیاری از مکان‌ها تقریباً در زندگی مدرن وجود دارد. فناوری به فلزات وابسته است، چه به عنوان مواد اولیه و چه به عنوان اجزای ماشین آلات مدرن، خودروها، لوازم خانگی، باتری ها و غیره.

درصد بیشتر اقتصادهایی که به فناوری اختصاص داده شده اند به اندازه ای بالا است که برای کمک به توسعه مواد و فرآیندهای جدید که به نفع اقتصاد، مصرف کنندگان و کمک به توسعه فناوری هستند،که باعث افزایش تقاضای متالورژی میشود .جامعه مدرن باید فلزات کافی برای حمایت از کیفیت بالای زندگی که مردم می خواهند را عرضه کنند.

اهمیت خصوصیات مواد در متالورژی:

اهمیت خصوصیات مواد را نمی توان در متالورژی رد کرد. ساختارهای میکروسکوپی و ماکروسکوپی فلزات توسط متالورژیست ها با استفاده از تکنیک های متالوگرافی مطالعه می شود. در این تکنیک، سطح فلز صاف شده و با استفاده از خمیر الماس صیقل داده می شود. سپس ریزساختار نمونه با استفاده از میکروسکوپ الکترونی یا نوری مورد مطالعه قرار می گیرد.

 

متالورژی در مقابل علم مواد:

علم مواد مطالعه همه مواد از جمله فلزات، پلاستیک، منسوجات و مواد طبیعی است. با این حال، متالورژی فقط به مطالعه فلزات اختصاص دارد. بیشتر مردم بر این باورند که پیشرفت‌های بیشتر در فناوری‌های فلزی و معدنی برای موفقیت اقتصادی و فناوری ما در قرن بیست و یکم حیاتی خواهد بود.

ابزار، ساخت و مهندسی:

مهندسان متالورژی به دنبال پیشرفت صنعت فلزکاری هستند تا نیازهای فلزی فعلی و آینده را برآورده کنند .”متالورژی” به طور گسترده در ارتباط با ذوب، جوشکاری، ماشینکاری، خمش، اکسترود کردن، ضربه زدن، لحیم کاری، ریخته گری، پمپاژ، کار ساختاری، خرد کردن و سایر فرآیندهای صنعتی استفاده می شود .ارتباط نزدیکی با صنایع سنگین داشته است، جایی که فلز حاصل شده برای تولید جنگ، مهمات، سوخت و سایر مواد ضروری مورد استفاده قرار میگیرد .امروزه اغلب برای اشاره به شرکت های ذوب و جوشکاری کوچک و متوسط ​​استفاده می شود .این شامل ریخته گری های ذوب (فولاد آلیاژی داغ، آلومینیوم، نیکل، و غیره)، سازندگان ابزار (مکانیکی و متالورژی)، تولیدکنندگان قطعات (به عنوان مثال، پیچ ها و مجاری)، عملیات سنگ زنی، و غیره است.

عملیات میدان های متالورژی بر محیط زیست بسیاری از مناطق در سراسر جهان تأثیر می گذارد و در بسیاری از کشورها، سیستم ها و سازمان های تخصصی برای بررسی و رسیدگی به مشکلات زیست محیطی که ممکن است در عملیات کارخانه های متالورژی ایجاد شود، وجود دارد.

 

استفاده از فیلتر پرس صفا در متالورژی

 

فیلتر پرس در کارخانه های پالایشگاه فلزات

فیلتر پرس در کارخانه های پالایشگاه فلزی کاربردهای گسترده ای دارد. در واقع در کارخانه متالورژی می توان از فیلتر پرس استفاده کرد.

  • در خط تولید اصلی یا
  • در فیلتراسیون پسماندهای حاصل از فرآیند تصفیه فلز.

معمولاً کارخانه‌های پالایشگاه فلزی از معدن کنسانتره معدنی مانند کنسانتره روی، کنسانتره مس، بوکسیت و غیره دریافت می‌کنند. برای استخراج و خالص‌سازی محتویات فلزی از کنسانتره معدنی، کارخانه‌های متالورژی از فرآیند پیرومتالورژی یا فرآیند شیمیایی یا ترکیبی از هر دو، و همچنین فرآیند الکترووینینگ استفاده می‌کنند. تمام این فرآیندها دوغاب تولید می کنند که باید توسط فیلتر پرس فیلتر شود تا فلز خالص شود. یک مورد معمولی فرآیند لیچینگ است که در آن مقداری اسید مانند اسید سولفوریک به منظور استخراج و تبدیل فلز ارزشمند از فاز جامد به فاز مایع استفاده می شود. در این حالت محلول اسید باید توسط فیلتر پرس فیلتر شود تا تمام ناخالصی های محلول اسید از بین برود. پس از لیچینگ و فرآیند فیلتر پرس می توان از فرآیند سیمان سازی یا رسوب گذاری استفاده کرد که در آن مواد شیمیایی دیگر به محلول اسیدی اضافه می شوند تا فلزاتی که در فاز مایع هستند دوباره به فاز جامد تبدیل شوند. و مجدداً از فیلتر پرس برای فیلتراسیون این محلول استفاده شود. اینها تنها چند مورد فیلتراسیون هستند که در آن از فیلتر پرس در خط اصلی تولید فلز استفاده می شود.

فیلتر پرس همچنین در فیلتراسیون بقایای حاصل از فرآیند استخراج مانند بقایای آلومینا از پالایشگاه یا دوغاب تولید شده از ذوب مس یا حتی دوغاب باطله استفاده می شود.

کاربردهای دیگر در خالص سازی اسید سولفوریک مورد استفاده برای فرآیند لیچینگ یا در خالص سازی محلول های الکترووینینگ و در فیلتراسیون دوغاب تولید شده پس از فرآیند الکترووینینگ است. معمولا فیلتر پرس برای کاربرد متالورژیکی خاص است. زیرا این فیلتر پرس باید در شرایط اسیدی و همچنین در شرایط دمای بالا کار کند. به همین دلیل فیلتر پرس صفا طراحی و تولید فیلتر پرس ضد اسید سفارشی با قطعات فیلتر پرس پوشش داده شده با فولاد ضد زنگ یا پلی پروپیلن را تولید می کند. علاوه بر این صفحات فیلتر پرس را می توان برای مقاومت در برابر شرایط دمای بالا و همچنین قادر به شستشوی کیک و خشک کردن کیک به منظور افزایش عملکرد فیلتراسیون سفارشی کرد.

درباره نویسنده

مدیریت administrator

دیدگاه‌ها بسته شده اند.
ارتباط با مدیریت