4 عامل موثر بر درصد جامدات و رطوبت کیک فیلترپرس

توسطمدیریت

4 عامل موثر بر درصد جامدات و رطوبت کیک فیلترپرس

4عاملی که بر درصد جامدات و  درصد رطوبت کیک فیلترپرس تاثیر می گذارد

عوامل زیادی تعیین می‌کنند که چه مقدار مایع را می‌توان از دوغاب جدا کرد تا با استفاده از فیلتر پرس صفحه غشایی، کیک فیلتر آبگیری ایجاد شود. برخی از عوامل اولیه عبارتند از:

1.توزیع انواع ذرات مواد

2.ترکیب مواد

3.زمان فیلتراسیون فیلترپرس

4.آبگیری اضافی با کیک خشک و فشار غشا

 

 

.توزیع انواع ذرات مواد و شکل:

ذرات معدنی و سنگدانه ها در همه دوغاب ها از اندازه ها و شکل های متفاوتی تشکیل شده اند. اندازه گیری اندازه ذرات برای تعیین تعداد ذرات در اندازه های مختلف انجام می شود. اشکال ذرات را می توان به صورت بصری برای تعیین گردی، صافی یا بی نظمی ارزیابی کرد.

به طور کلی، مواد ذرات درشت با شکل های گرد یا نامنظم یکنواخت راحت تر آبگیری می شوند. ذرات درشت تمایل دارند فضای خالی بیشتری بین ذرات جداگانه داشته باشند و به آب اجازه می دهند آزادانه بین آنها جریان یابد.

به همین ترتیب، ذرات گرد یا ذرات با شکل نامنظم تمایل دارند فضای خالی بیشتری بین خود ایجاد کنند و بنابراین راحت‌تر آبگیری می‌شوند.

تیله هایی را در نظر بگیرید که با هم در یک ظرف شیشه ای بسته بندی شده و سپس با آب پر شده اند. آب به سرعت بین تیله ها جریان می یابد تا زمانی که کوزه پر شود

به همین ترتیب، اگر آب از کوزه مرمری تخلیه شود، با آب بسیار کمی که باقی می ماند، آزادانه از کوزه خارج می شود.

آبگیری مواد با اندازه ذرات ریزتر با شکل مسطح یا یکنواخت دشوارتر خواهد بود. مواد ذرات ریز، به ویژه آنهایی که شکل های مسطح یا یکنواخت دارند، می توانند با حذف آب، به طور محکم در کنار هم قرار گیرند و فضاهای خالی محدودی بین آنها برای جریان آب ایجاد کنند،

هنگامی که آب به یک شیشه پر از ذرات شن ریز اضافه می شود، مدت زمان طولانی برای پر کردن شیشه لازم است زیرا آب باید در تمام فضاهای کوچک بین ذرات نفوذ کند.

اگر آب از شیشه ماسه خارج شود، به دلیل فضای محدود بین ذرات، تنها مقدار محدودی آزادانه از شیشه خارج می شود. یک لایه ریز آب تمایل دارد تا حدی به سطح همه ذرات بچسبد. برای حجم معینی از ذرات، ذرات ریز در مقایسه با ذرات بزرگتر دارای سطح قابل توجهی سطح و رطوبت حفظ شده بیشتری خواهند بود.

2.ترکیب مواد

ترکیبات مختلف مواد می‌توانند تأثیر قابل‌توجهی بر میزان آب حذف شده از دوغاب با استفاده از آب‌گیری فیلتر پرس صفحه‌ای داشته باشند. همه سطوح ذرات بر اساس ترکیب خود، سطحی از ویژگی های آبگریز (آب گریز) یا آب دوست (چسبیدن به آب) را نشان می دهند.

به عنوان مثال، ذرات زغال سنگ تمایل به دفع آب دارند و بنابراین برای کاهش درصد رطوبت به راحتیآبگیری می شوند،از سوی دیگر، ذرات خاک رس تمایل بیشتری به جذب آب دارند ، که آبگیری آنها را بسیار دشوارتر می کند.

آبگیری مواد آلی بسیار دشوارتر است زیرا معمولاً مولکول‌های آب به ساختارشان متصل است و حذف مکانیکی آن تقریباً غیرممکن است. بسیاری ازدوغاب‌های معدنی و سنگدانه‌های طبیعی حاوی مقداری مواد آلی هستند که می‌تواند بر میزان آب حذف شده با استفاده از فیلتر پرس صفحه تأثیر بگذارد.

3.زمان شارژ فیلتر پرس

فیلتر پرس های صفحه ای در حالت دسته ای به شکل پیوسته کار می کنند و رطوبت نهایی کیک بسیار به طول به طول زمان فیلتراسیون بستگی دارد، اما نرخ آبگیری در فیلترپرس با تکمیل چرخه فیلتراسیون به طور چشمگیری تغییر می کند.

در ابتدای مرحله فیلتراسیون فیلتر پرس، دوغاب به سرعت به فضاهای خالی بین صفحات فیلتر بسته شده پمپ می شود. جامدات دوغاب بر روی پارچه های فیلتر متصل به سطوح صفحه گرفته می شود،همانطور که مواد کیک آبگیری می شود، صفحات فیلتر با مواد جامد از سطح پارچه به مرکز کیک ها بسته می شوند و باعث می شود که آبگیری بیشتر و بیشتر

می شود.میزان آبگیری اولیه بسیار زیاد است، اما به سرعت کاهش می یابد زیرا مواد کیک فیلتر شروع به جمع شدن روی پارچه های فیلتر می کندنرخ معقول آبگیری برای مدتی ادامه می یابد، سپس این میزان بسیار کم است و درصد کمی از کاهش رطوبت در دوره های زمانی طولانی به دست می آیدهنگامی که دوره سرعت آبگیری کندتر رسید، فیلتراسیون در سطح قابل قبولی متوقف می شود تا کیک تخلیه شود و چرخه دیگری شروع شود.

4.آبگیری اضافه با کیک خشک و فشار غشا

پس از اتمام دوره فیلتراسیون، دو مرحله دیگر وجود دارد که می توان برای کاهش بیشتر درصد رطوبت در کیک فیلتر استفاده کرد

کیک خشک

فشار غشا

هر دوی این مراحل پس از توقف پمپ تغذیه دوغاب انجام می شود. بنابراین، نرخ خروجی فیلتر پرس برای تعادل چرخه دسته ای صفر می شود

کیک خشک

خشک شدن کیک شامل فشار دادن هوای فشرده از طریق کیک ها در حالی که هنوز بین صفحات فیلتر نگه داشته می شود. لوله تخلیه گوشه بالای فیلتر برای فشار دادن هوای فشرده به بالای صفحات فیلتر استفاده می شود. هوای فشرده از طریق مواد کیک به پایین هدایت می شود و رطوبت اضافی کیک را از طریق لوله های تخلیه فیلتر گوشه پایینی خارج می کند

صفحات فیلتر با پورت مخصوص کیک خشک پیکربندی شده اند که اجازه می دهد هوای فشرده تنها پس از عبور از کیک های تشکیل شده از صفحات فیلتر خارج شود.

اکثر رطوبت حذف شده با خشک کردن کیک زمانی که خشک شدن کیک شروع می شود بسیار سریع اتفاق می افتد وکاهش بیشتر رطوبت با ادامه عبور هوای فشرده از کیک بسیار آهسته اتفاق می افتد،کیک خشک معمولاً زمانی استفاده می‌شود که مواد کیک بسیار متخلخل باشد و زمانی که سطح رطوبت کیک بسیار پایین مورد نظر باشد.

فشار غشا

مشابه مرحله خشک کردن کیک، مرحله فشار غشا برای حذف آب اضافی از کیک های فیلتر پس از تشکیل بین صفحات فیلتر استفاده می شود.

صفحات غشایی دارای سطوح انعطاف پذیری هستند که با آب یا هوای فشرده منبسط می شوند. سطوح منبسط شده کیک ها را فشرده می کند و آب اضافی را مجبور می کند که خارج شود.

مقدار رطوبت کاهش یافته با فشار غشا بسیار به تراکم پذیری مواد کیک بستگی دارد. به طور معمول، هرچه بتوان مواد را بیشتر فشرده کرد، رطوبت بیشتری را می توان حذف کرد.

هنگامی که مرحله فشرده سازی غشا رخ می دهد، با زمان فشرده سازی اضافی، رطوبت اضافی از مواد کیک حذف نمی شود. نمونه ای از فشار غشا در منحنی آبگیری در زیر نشان داده شده است ،اینکه چه مقدار مایع را می توان از دوغاب خارج کرد تا حد زیادی به ویژگی های ماده جامد درون آن بستگی دارد. فشار تغذیه و زمان تغذیه نیز در آبگیری تاثیر دارد

همچنین علاوه بر عوامل فرآیند و طراحی مانند فشار خوراک و زمان فیلتراسیون، افزودن مرحله خشک کردن کیک یا فشار غشا می تواند درصد رطوبت کیک های فیلتر را بیشتر کاهش دهد. 

درباره نویسنده

مدیریت administrator

دیدگاه‌ها بسته شده اند.
ارتباط با مدیریت