تاریخچه فیلتر پرس

توسطمدیریت

تاریخچه فیلتر پرس

تاریخچه فیلترپرس ، مقاله در زمینه فیلترپرس ، فیلترپرس چگونه بوجود آمد؟ ، تاریخچه دستگاه فیلترپرس، دستگاه فیلترپرس چیست و چگونه اختراع شد؟

تاریخچه فیلتر پرس:

اولین نوع فیلتر پرس در سال 1853 در انگلستان اختراع شد و برای به دست آوردن روغن دانه با استفاده از سلول فشار استفاده شد. با این حال، آنها دارای معایب بسیاری بودند، مانند نیاز به نیروی کار بالا و فرآیندهای ناپیوسته. پیشرفت عمده در فناوری فیلتر پرس در اواسط قرن بیستم آغاز شد. در ژاپن، در سال 1958، کنیچیرو کوریتا و سیچی سووا موفق به توسعه اولین فیلتر پرس افقی خودکار در جهان شدند که راندمان حذف کیک و جذب رطوبت را بهبود بخشید. نه سال بعد Kurita شروع به توسعه دیافراگم انعطاف پذیر برای کاهش محتوای آب در کیک فیلتر کرد. این دستگاه بهینه سازی چرخه های فیلتراسیون خودکار، فشرده سازی کیک، تخلیه کیک و شستشوی پارچه فیلتر را امکان پذیر می کند و فرصت ها را برای کاربردهای مختلف صنعتی افزایش می دهد. این بررسی تاریخی به1600 سال قبل از میلاد باز می‌گردد.

اولین فیلتر پرس صفحه و قاب :

فیلتر پرس صفحه و فریم ابتدایی ترین طرح است و گاهی اوقات به آن «فیلتر صفحه ای غشایی» می گویند. این نوع فیلتر پرس شامل بسیاری از صفحات و قاب های متناوب است که با یک جفت تکیه گاه ریلی مونتاژ شده اند و یک غشای فیلتر بین هر جفت صفحه و فریم قرار داده شده است. این صفحه از غشای فیلتر تحت فشار پشتیبانی می کند و دارای شکاف های باریکی است که اجازه می دهد فیلتر از طریق غشا به داخل صفحه جریان یابد و به سیستم جمع آوری خارج شود.

مقاله در زمینه فیلترپرس


 این قاب یک محفظه بین غشاء و صفحه ای که دوغاب به داخل آن پمپ می شود و کیک فیلتر ایجاد می شود فراهم می کند. پشته با نیروی کافی فشرده می شود تا یک آب بندی محکم مایع بین هر صفحه و قاب ایجاد کند و ممکن است یک مهر و موم یکپارچه در اطراف غشاهای فیلتر داشته باشد. لبه ها یا خود مواد فیلتر ممکن است در هنگام فشرده شدن به عنوان یک واشر عمل کنند. همانطور که دوغاب از طریق غشا پمپ می شود، یک کیک فیلتر ایجاد می شود و غلیظ می شود. مقاومت فیلتر نیز افزایش می یابد و هنگامی که اختلاف فشار به نقطه ای می رسد که صفحه به اندازه کافی پر در نظر گرفته شود، فرآیند متوقف می شود. برای برداشتن کیک فیلتر و تمیز کردن فیلتر، پشته بشقاب ها و قاب ها جدا شده و کیک از روی غشا می ریزد یا خراشیده می شود و در سینی زیر جمع می شود. سپس از محلول شستشو برای شستشوی غشاهای فیلتر و فشرده سازی مجدد پشته استفاده می شود تا چرخه بعدی شروع شود. نمونه اولیه این دستگاه فیلتر پرس Dene است که توسط ALG Dene از هال آلمان در اواخر قرن 19 و اوایل قرن20 (1832-1906)  برای استخراج و خشک کردن شکر از چغندرقند و نیشکر ساخته شد. معمولاً برای دوغاب سنگ معدن استفاده می شد. اشکال عمده آن این بود که عملیات آن به تلاش زیادی نیاز داشت. کیک فیلتر تشکیل می شود و غلیظ می شود. مقاومت فیلتر نیز افزایش می یابد و هنگامی که اختلاف فشار به نقطه ای می رسد که صفحه به اندازه کافی پر در نظر گرفته شود، فرآیند متوقف می شود. برای برداشتن کیک فیلتر و تمیز کردن فیلتر، پشته بشقاب ها و قاب ها جدا شده و کیک از روی غشا می ریزد یا خراشیده می شود و در سینی زیر جمع می شود. سپس از محلول شستشو برای شستشوی غشاهای فیلتر و فشرده سازی مجدد پشته استفاده می شود تا چرخه بعدی شروع شود.

تاربخچه دستگاه فیلترپرس

 

درباره نویسنده

مدیریت administrator

دیدگاه‌ها بسته شده اند.
ارتباط با مدیریت